secundair logo knw 1

Amerikaanse rivierkreeft | Foto Jelger Herder

Het Hoogheemraadschap van Rijnland heeft een online meldpunt geopend waarop mensen kunnen aangeven dat ze een rivierkreeft hebben waargenomen. Het hoogheemraadschap hoopt zo informatie te krijgen die het kan gebruiken om verdere verspreiding van de uitheemse diersoort tegen te gaan.

Rijnland heeft het meldpunt opgezet in samenwerking met waarneming.nl. Melders moeten een duidelijke foto van de waargenomen kreeft plaatsen op het meldingsportaal of de app Obsidentify.

In het gebied van Rijnland komen vooral rode Amerikaanse rivierkreeften voor. Ze graven in waterbodems, oevers en dijken en brengen schade toe aan de biodiversiteit.

Vooralsnog is het probleem niet heel groot in Rijnland, aldus het hoogheemraadschap. “Van enkele locaties is bekend dat er veel rivierkreeften voorkomen, maar heeft dit (nog) niet geleid tot een onaanvaardbare schade.” Omdat het risico bestaat dat de overlast in de toekomst toeneemt, monitort Rijnland sinds kort de schade.

Rijnland voert daarnaast samen met de gemeente Leiden een pilot uit naar het effect van natuurvriendelijke inrichting en beheer van oevers op het aantal rivierkreeften. “Sinds 2023 monitoren we ook de hoeveelheden rivierkreeften bij een groot aantal van onze vaste waterkwaliteitsmeetpunten om vast te stellen wat het verband is tussen aantallen rivierkreeften en de waterkwaliteit.”

Wegvangen van kreeften zoals Hoogheemraadschap van Schieland en de Krimpenerwaard doet in een proefproject, is nog niet aan de orde in het werkgebied van Rijnland. Als de uitkomst van de proef in de Krimpenerwaard positief is, overweegt Rijnland ook over te gaan tot het wegvangen van de rivierkreeften, schrijft het hoogheemraadschap. Bepalend daarbij is of wegvangen van kosteneffectief is, ‘dat wil zeggen dat de kosten voor wegvangen kleiner zijn dan het herstellen van de schade’.

Typ je reactie...
Je bent niet ingelogd
Of reageer als gast
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • Je reactie is nog niet geplaatst. We checken hem eerst.
    Van Tongeren · 1 years ago
    Ik heb jaren samen met mijn vrouw kreeften gevangen in Zweden en Ierland om te eten, dus ik weet hoe je ze moet vangen. Ik wil ze vangen omdat ze lekker smaken. Het zal goed zijn dat we er vanaf komen, want ze brengen een hoop ellende. Ik zou u daar mee kunnen helpen. 
(advertentie)

Laatste reacties op onze artikelen

Laag fruit voor drinkwaterbesparing bestaat ook. Landelijk regelen dat alleen verkoop van nieuwe toiletten worden toegestaan met spoeling van 3/6 liter. Overgangsregeling van een jaar?
Hoelang hebben de boeren het eigenlijk al niet voor het zeggen in de waterschappen. En opnieuw is het verhaal, we komen in de knel en kunnen niet voldoen aan de al jaren bekende richtlijnen. En dat klopt zolang we met elkaar doorgaan met intensieve landbouw en veeteelt. 
Dat moet dus bij de bronnen zowel bij de boeren, financiers en de consumenten tussen de oren komen. En dat lukt niet door altijd maar uitstellen. Op naar ecologische economie, zonder de uitputting van de aarde. Dat geldt zeker voor die rentmeesters die zeggen daar al eeuwen mee bezig te zijn. Ik hoop dat dat eindelijk bij de populisten van BBB zal doordringen. Het enige wat ze doen is alles ter discussie stellen, uitstellen, vertragen, zonder een reëel alternatief. 
Ja, ik ben deelnemer in Land van Ons en ik hoop dat die meer coöperatieve integrerende gedachte terrein zal winnen. 
Waar kan ik de verhalen vinden?
Een goede zaak. Het is triest dat enorme  grootverbruikers als DSM en Tata net zoveel waterbelasting betalen als twee gezinnen. Niet rechtvaardig. Daarnaast zal afschaffing van het plafond leiden tot stimulering van de grootverbruikers tot innovatie en een zuiniger omgang met water. Ook zal de industrie claimen dat dit niet het geval is.  
Het is simpeler om naast het afschaffen van de BOL, in plaats van een hogere drempel voor de BOL, om alle vaste kosten te verwerken in de drinkwaterprijs. Bij een groot gebruik zal er automatisch meer bijgedragen worden aan de maatregelen om het net te verzwaren.