secundair logo knw 1

De twee eilanden van het zonnepark op het spaarbekken I foto: Evides Waterbedrijf

Evides Waterbedrijf en energieleverancier Eneco hebben een drijvend zonnepark geopend op het spaarbekken van productielocatie Berenplaat in Spijkenisse. De opgewekte elektriciteit wordt ook gebruikt op deze locatie. Dat dekt 21 procent van de energiebehoefte van de drinkwaterzuivering.

Het zonnepark op de Berenplaat bestaat uit twee eilanden van ieder 1,5 hectare met in totaal 8.804 zonnepanelen. Jaarlijks wordt ongeveer 4.876 megawattuur geproduceerd, wat vergelijkbaar is met het energieverbruik van 2.000 huishoudens. De precieze hoeveelheid hangt af van het aantal zonne-uren.

De eilanden worden met zware betonnen platen op hun plek gehouden. De constructie kan wel meebewegen als het waterniveau wijzigt.

Geen impact op waterkwaliteit
Annette Ottolini, algemeen directeur van Evides Waterbedrijf, en Erwin Leeuwis, directeur Eneco AD&R, verrichtten op maandag 8 april de openingshandeling. Het drijvende zonnepark is ontwikkeld door Eneco en GroenLeven. 

Het is voor Evides een voorwaarde dat de energieopwekking geen impact mag hebben op de waterkwaliteit in het spaarbekken, omdat dit gevuld is met voorgezuiverd rivierwater en een belangrijke functie heeft voor de drinkwaterproductie. Deze kwaliteit wordt volgens het waterbedrijf gewaarborgd door de ontwikkelde zonne-eilanden. De invloed van de panelen op de planten en algen in het water wordt de komende twee jaar gemonitord.

Naar energieneutraal drinkwaterproductieproces
Evides noemt de realisatie van het zonnepark de volgende innovatieve stap naar het energieneutraal maken van het eigen drinkwaterproductieproces. Daarvoor is er het programma Evides Energie Neutraal (EEN). Het bedrijf draait aan twee knoppen: het waar mogelijk verlagen van het energiegebruik en het opwekken van duurzame energie.

Annette Ottolini Evides en Erwin Leeuwis EnecoAnnette Ottolini (Evides) en Erwin Leeuwis (Eneco) openden op 8 april samen het zonnepark

In het kader van het laatste legt Evides onder andere zonneparken aan op de eigen terreinen, zegt Ottoloni. “Wij kiezen naast grond- en dakgebonden zonneparken voor drijvende zonneparken. Daarmee maken we slim gebruik van onze spaarbekkens. Zij dienen als opslag van onze grondstof voor de drinkwatervoorziening én nu ook voor energieopwekking.”

In 2020 is er op de Rotterdamse productielocatie Kralingen een drijvend zonnepark geopend, dat als bijzonder aspect heeft dat dit zonnevolgend is. Lieren en sensoren zorgen ervoor dat de panelen kunnen meedraaien met de zon.

Impuls aan duurzaamheid in omgeving
Evides en Eneco hebben samen een fonds opgericht om verduurzaming in de omgeving een impuls te geven. De bedoeling is dat ook de regio voordeel heeft van de lokale opwek van energie. Vanuit het omgevingsfonds is een bijdrage beschikbaar gesteld voor de financiering van projecten in de gemeenten Nissewaard en Hoeksche Waard.

BEKIJK OOK
Openingsfilm drijvend zonnepark Berenplaat

Typ je reactie...
Je bent niet ingelogd
Of reageer als gast
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • Je reactie is nog niet geplaatst. We checken hem eerst.
    Ir H.Laros · 10 months ago
    Of de waterkwaliteit wel 100% blijft onder deze oppervlakte heeft te maken met de normen die men hiervoor gebruikt. Bij eutrofiëring ontstaat wat groenalg en gelijk vliegt in de beoordeling de waterkwaliteit omlaag. Komt dat omdat anderen dit veroorzaken?
(advertentie)

Laatste reacties op onze artikelen

Interessant. Hoe staat het met de PFAS-hoeveelheden die bij Chemelot in de Maas worden geloosd, wordt hier wel op gehandhaafd? 
Niet zo vreemd dat van die akker- en weidevogelsoorten de populaties teruglopen . Dat kan je zo hebben als je het vol zet met zonnepanelen en windturbines (birdblenders).
Dit heb ik ook nodig. Wij maken van slootmaaisel, een nieuw product, Wortelbeton, voor waterschap Rijnland. Artificiële Rietzudde, voor KRW- doelen. We hebben nog een toepassing van Wortelbeton en dat is veen maken. Daarmee werken we samen met gem Amsterdam en Waternet/AGV en VIP_NL. 
We willen een techniek ontwikkelen om de bodem omhoog te laten groeien met 1m p/jaar. We hadden al zitten denken aan dit systeem, maar ik zou graag eens willen praten over jullie ervaring of samenwerking .
@Almer BolmanEens Almer, de laatste twee kalenderjaren waren uitzonderlijk, extreem nat. En enkele jaren daarvoor extreem droog. Het lijkt er echter op dat wateroverlast eerder een reden is om in actie te komen dan droogte. De flanken van de Veluwe (en de beken aldaar) reageren zeer snel op natte en droge perioden omdat -zoals je weet - de reservoircoëfficiënt daar gering is. Daarom is mijn plan om juist niet op de flanken - dat heeft geen zin - maar op de hoge delen (daar is de genoemde coëfficiënt groot en de grondwaterstand diep) de grondwateraanvulling te vergroten, ofwel door vermindering van de verdamping ofwel door gecontroleerde (!) infiltratie van perfect voorgezuiverd rivierwater. Het doel is te bereiken dat beken en sprengen weer hóger op het massief ontspringen en langer water voeren. Dat zal een enorme boost geven aan natuur en biodiversiteit. Het kwelwater naar de beken is overigens geen infiltratiewater, het is en blijft geïnfiltreerd regenwater. Als we in hoge delen van de Veluwe water infiltreren, kiest dat een diepe, uitermate lange, langzame weg naar de randen van de Veluwe waar het pas na eeuwen - misschien zelfs millennia - opkwelt.
Als we verdroging aanpakken (let op: Nederland heeft daartoe een verplichting) kán inderdaad grondwateroverlast de kop opsteken. Je spreekt over ‘totale onbeheersbaarheid van de grondwaterkwantiteit’. Dat snap ik niet. De infiltraties zijn juist uitermate gecontroleerd, ook kwantitatief. Overlast en droogte op de flanken ontstaan zeer snel door overvloedige regen of juist het gebrek daaraan. Overlast door infiltraties in de hoge delen – als het al optreedt - ontstaat echter niet ‘over night’, dat duurt jaren. Als - en voor zover - infiltraties de oorzaak zijn, dreigende overlast kunnen we perfect monitoren en heel effectief bestrijden door het sturen van de infiltraties of door zeer lokaal grondwater te onttrekken. Dat maakt ook nog eens prima bronnen beschikbaar. Het waterbedrijf zou water moeten winnen waar overlast dreigt, bij voorkeur niet daar waar verdroging het gevolg is.
Willen jullie eens kijken of een EU commissaris voor water niet een goed plan zou zijn. Dan komt er een structurele aanpak in Europa en kan het economische plaatje ook beter ingepast worden. Vooruit kijken is slimmer en gunstiger.