secundair logo knw 1

Vertegenwoordigers van Rijnland en vijf aannemers poseren bij gemaal Leeghwater na de ondertekening van hun samenwerkingsovereenkomst. Foto Rijnland

De komende vier jaar wil het Hoogheemraadschap van Rijnland bij tachtig poldergemalen, een kwart van het totaal, groot onderhoud uitvoeren. Het gaat om renovatie, nieuwbouw of verplaatsing naar een betere plek.

Als eerste zijn volgend jaar de gemalen Groene Maredijk in de Kikkerpolder en het gemaal Horn- en Stommeer in Aalsmeer aan de beurt. Het streven is om jaarlijks twintig gemalen aan te pakken. Die moeten daarna weer vijftien tot twintig jaar mee kunnen.

Voor deze eerste tachtig zijn vijf aannemers in de arm genomen: Schouls, Vobi, De Kuiper Infrabouw, De Kuiper Groep en Van Boekel Bouw & Infra. Zij kwamen in de aanbestedingsprocedure als beste uit de bus. Naast vakmanschap liet Rijnland ook samenwerking, duurzaamheid, circulariteit en innovatie zwaar wegen, zo meldt het waterschap in een persbericht.

De samenwerkingsovereenkomst is vlak voor Kerstmis ondertekend bij gemaal Leeghwater aan de Buitenkaag. Dit is een van de gemalen die de Haarlemmermeer ooit hebben drooggelegd. Buiten is goed te zien dat deze polder bijna 6 meter onder NAP ligt, aldus het waterschap. "Dat maakt in één oogopslag het belang van het werk van Rijnland zichtbaar."

Voldoende tempo
2912 Henno van DokkumHenno van DokkumDe hoofdtaak van Rijnland is het voorkomen en beperken van overstromingen, wateroverlast en watertekort. Zo’n 360 gemalen zorgen ervoor dat de inwoners droge voeten houden. "Die gemalen moeten we goed onderhouden, zodat ze hun werk kunnen blijven doen", zegt resultaatmanager Henno van Dokkum van het waterschap.

Daar is Rijnland volgens hem "tot in de eeuwigheid" mee bezig, want na deze tachtig gemalen zijn de andere aan de beurt. "De uitdaging is nu om voldoende tempo te maken, zodat we elk jaar inderdaad twintig nieuwe gemalen in de uitvoering krijgen", verklaart hij. "Dat is een belangrijke reden om nu voor een raamcontract te kiezen. Het bespaart tijd en geld, zowel bij het waterschap als bij de aannemers."

De afgelopen jaren heeft Rijnland volgens Van Dokkkum veel energie gestopt in het ‘asset management’ van de poldergemalen. "We weten nu goed wat de leeftijd en de conditie is van de verschillende gemalen. Op basis daarvan hebben we een langetermijnplanning gemaakt. Als we elk jaar zo’n twintig gemalen kunnen renoveren, dan blijven we bij."

Emissieloos werken
Ook heeft Rijnland zich bezonnen op zijn verhouding tot de markt. Dat leidde tot de visie ‘Rijnland in de markt’, waar het contract met de vijf aannemers volgens Van Dokkum goed in past.

"Met zo’n raamcontract bouw je een relatie op en houd je rekening met elkaars belangen", stelt hij. "In een langdurige relatie kan een aannemer ook investeren in materieel, bijvoorbeeld voor emissieloos werken. Je kunt samen betekenis geven aan begrippen als circulariteit. En last but not least: het bespaart tijd en kosten in de aanbesteding, zowel bij Rijnland als bij de marktpartijen."

 

Typ je reactie...
Je bent niet ingelogd
Of reageer als gast
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Laat je reactie achter en start de discussie...

(advertentie)

Laatste reacties op onze artikelen

Geachte mevr. Sien Kok,
alles is onlosmakelijk atomair verbonden binnen relativiteit van tijd/ruimte en eenheid geest stof, telen zonder chemie, inschakelen industrie en prive personen telt allemaal, maar denk ook even aan satellieten met hun negatieve effect op klimaat, 24/7. U geeft oude wetmatigheden een nieuw jasje. Succes, Jan Kalverdijk
Interessant. Hoe staat het met de PFAS-hoeveelheden die bij Chemelot in de Maas worden geloosd, wordt hier wel op gehandhaafd? 
Niet zo vreemd dat van die akker- en weidevogelsoorten de populaties teruglopen . Dat kan je zo hebben als je het vol zet met zonnepanelen en windturbines (birdblenders).
Dit heb ik ook nodig. Wij maken van slootmaaisel, een nieuw product, Wortelbeton, voor waterschap Rijnland. Artificiële Rietzudde, voor KRW- doelen. We hebben nog een toepassing van Wortelbeton en dat is veen maken. Daarmee werken we samen met gem Amsterdam en Waternet/AGV en VIP_NL. 
We willen een techniek ontwikkelen om de bodem omhoog te laten groeien met 1m p/jaar. We hadden al zitten denken aan dit systeem, maar ik zou graag eens willen praten over jullie ervaring of samenwerking .
@Almer BolmanEens Almer, de laatste twee kalenderjaren waren uitzonderlijk, extreem nat. En enkele jaren daarvoor extreem droog. Het lijkt er echter op dat wateroverlast eerder een reden is om in actie te komen dan droogte. De flanken van de Veluwe (en de beken aldaar) reageren zeer snel op natte en droge perioden omdat -zoals je weet - de reservoircoëfficiënt daar gering is. Daarom is mijn plan om juist niet op de flanken - dat heeft geen zin - maar op de hoge delen (daar is de genoemde coëfficiënt groot en de grondwaterstand diep) de grondwateraanvulling te vergroten, ofwel door vermindering van de verdamping ofwel door gecontroleerde (!) infiltratie van perfect voorgezuiverd rivierwater. Het doel is te bereiken dat beken en sprengen weer hóger op het massief ontspringen en langer water voeren. Dat zal een enorme boost geven aan natuur en biodiversiteit. Het kwelwater naar de beken is overigens geen infiltratiewater, het is en blijft geïnfiltreerd regenwater. Als we in hoge delen van de Veluwe water infiltreren, kiest dat een diepe, uitermate lange, langzame weg naar de randen van de Veluwe waar het pas na eeuwen - misschien zelfs millennia - opkwelt.
Als we verdroging aanpakken (let op: Nederland heeft daartoe een verplichting) kán inderdaad grondwateroverlast de kop opsteken. Je spreekt over ‘totale onbeheersbaarheid van de grondwaterkwantiteit’. Dat snap ik niet. De infiltraties zijn juist uitermate gecontroleerd, ook kwantitatief. Overlast en droogte op de flanken ontstaan zeer snel door overvloedige regen of juist het gebrek daaraan. Overlast door infiltraties in de hoge delen – als het al optreedt - ontstaat echter niet ‘over night’, dat duurt jaren. Als - en voor zover - infiltraties de oorzaak zijn, dreigende overlast kunnen we perfect monitoren en heel effectief bestrijden door het sturen van de infiltraties of door zeer lokaal grondwater te onttrekken. Dat maakt ook nog eens prima bronnen beschikbaar. Het waterbedrijf zou water moeten winnen waar overlast dreigt, bij voorkeur niet daar waar verdroging het gevolg is.