secundair logo knw 1

Bouw van slibgistingsinstallatie op rwzi Echten | Foto WDOD

Waterschap Drents Overijsselse Delta ziet ervan af om een CO2-afvanginstallatie te bouwen op de rioolwaterzuivering in Echten. De installatie is duurder dan begroot. Afvangen van de CO2 is ook minder noodzakelijk omdat de Europese rekenregels voor de reductie van de uitstoot van broeikasgas zijn aangepast, schrijft het waterschap.

Met de afvanginstallatie zou het waterschap in Echten een stevige bijdrage leveren aan de reductie van de CO2-uitstoot die het moet realiseren. Bij de besluitvorming over de bouw van een slibgistingsinstallatie op de rwzi in Echten hield het algemeen bestuur de mogelijkheid open om in een later stadium de CO2 afvanginstallatie alsnog toe te voegen. Van die mogelijkheid ziet het AB nu af.

“Het is een complex en technisch verhaal, maar waar het op neerkomt is dat deze keuze beter is voor de toekomst”, zegt dagelijks bestuurslid Miranda Wesselink in een persverklaring.

Het begrote geld dat niet wordt uitgegeven aan de CO2-afvang wil WDOD nu inzetten om andere duurzaamheidswinst te boeken, zoals reductie van lachgas dat vrijkomt bij het zuiveren van afvalwater.

In Echten bouwt het waterschap een nieuwe slibgasinstallatie, waarmee het groen gas gaat produceren dat wordt geleverd aan het gasnetwerk. Volgens het waterschap is het groengas genoeg voor 2.000 huishoudens. Voor het project bestaat veel belangstelling, ook omdat de installatie van duurzame toepassingen als riothermie wordt voorzien.

Het is een duur project. In november 2022 stemde het algemeen bestuur in met een krediet van 51,9 miljoen euro voor de uitvoering. Voor realisatie van de CO-2 afvanginstalatie werd 3,5 miljoen euro gereserveerd. Volgens het dagelijks bestuur zou die reservering nu niet meer toereikend zijn 'door stijgende marktprijzen en wijzigingen in de scope voorkomend uit nadere detaillering'. 

Op de rioolwaterzuivering in Echten verwerkt WDODelta afvalwater uit de gemeente Hoogeveen, het grootste deel van de gemeente De Wolden en ook rioolwater uit de kernen Elim en IJhorst.

Typ je reactie...
Je bent niet ingelogd
Of reageer als gast
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Laat je reactie achter en start de discussie...

(advertentie)

Laatste reacties op onze artikelen

Laag fruit voor drinkwaterbesparing bestaat ook. Landelijk regelen dat alleen verkoop van nieuwe toiletten worden toegestaan met spoeling van 3/6 liter. Overgangsregeling van een jaar?
Hoelang hebben de boeren het eigenlijk al niet voor het zeggen in de waterschappen. En opnieuw is het verhaal, we komen in de knel en kunnen niet voldoen aan de al jaren bekende richtlijnen. En dat klopt zolang we met elkaar doorgaan met intensieve landbouw en veeteelt. 
Dat moet dus bij de bronnen zowel bij de boeren, financiers en de consumenten tussen de oren komen. En dat lukt niet door altijd maar uitstellen. Op naar ecologische economie, zonder de uitputting van de aarde. Dat geldt zeker voor die rentmeesters die zeggen daar al eeuwen mee bezig te zijn. Ik hoop dat dat eindelijk bij de populisten van BBB zal doordringen. Het enige wat ze doen is alles ter discussie stellen, uitstellen, vertragen, zonder een reëel alternatief. 
Ja, ik ben deelnemer in Land van Ons en ik hoop dat die meer coöperatieve integrerende gedachte terrein zal winnen. 
Waar kan ik de verhalen vinden?
Een goede zaak. Het is triest dat enorme  grootverbruikers als DSM en Tata net zoveel waterbelasting betalen als twee gezinnen. Niet rechtvaardig. Daarnaast zal afschaffing van het plafond leiden tot stimulering van de grootverbruikers tot innovatie en een zuiniger omgang met water. Ook zal de industrie claimen dat dit niet het geval is.  
Het is simpeler om naast het afschaffen van de BOL, in plaats van een hogere drempel voor de BOL, om alle vaste kosten te verwerken in de drinkwaterprijs. Bij een groot gebruik zal er automatisch meer bijgedragen worden aan de maatregelen om het net te verzwaren.