secundair logo knw 1

Waterschap Vallei en Veluwe gaat deze winter in gesprek met de provincies Utrecht en Gelderland om te komen tot een verdringingsreeks voor het gebruik van grondwater. “De aanbevelingen om te komen tot zo’n reeks liggen er al jaren. Nu is het tijd om door te pakken.”

“Dit is de vierde droge zomer in vijf jaar tijd. We naderen de recorddroogte uit 1976. De natuur zit echt in de survivalmodus. Daarom hebben we de maatregelen die we konden nemen, genomen”, vertelt Marijn Ornstein, dijkgraaf van waterschap Vallei en Veluwe. Ornstein wijst daarbij op het verbod op het onttrekken van oppervlaktewater en het beperken van het gebruik van ondiepe grondwaterbronnen.

Marijn OrnsteinMarijn OrnsteinMaar vergunningen voor het onttrekken van diep grondwater, zoals bijvoorbeeld door de industrie, vallen onder de verantwoordelijkheid van de provincie. “Daarom hebben we aan onze eigen maatregelen ook de oproep gekoppeld om in gesprek te gaan met de provincies om te komen tot een verdringingsreeks.”

Verdringingsreeksen voor het gebruik van oppervlaktewater zijn al langer geleden vastgesteld. “Maar verdringingsreeksen voor het gebruik van grondwater zijn er nog niet,” stelt Ornstein. “Terwijl de beleidstafel droogte na de droge zomers van 2018 en 2019 wel adviseerde om tot zulke reeksen te komen. Daarom willen wij deze winter gebruiken om het gesprek met de provincies aan te gaan.”

De beide provincies hebben inmiddels laten weten het gespreksverzoek van Vallei en Veluwe te accepteren. “Dit biedt de kans om afspraken te maken met alle betrokkenen en zo tot een plan te komen voor komende droge zomers.”

Typ je reactie...
Je bent niet ingelogd
Of reageer als gast
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Laat je reactie achter en start de discussie...

(advertentie)

Laatste reacties op onze artikelen

Duidelijk verhaal Marjolijn
Ik heb het gehele artikel slechts diagonaal gelezen maar wat ik al vast mis is dat het nog steeds geen beleid is om de bedrijven te (gaan) verbieden om ons nog een klein beetje goede gronddrinkwater te ge- of beter misbruiken voor proceskoeling. Hoogstens nog toe te staan in een gesloten circuit waardoor slechts incidenteel moet worden aangevuld en mits de warmte wordt hergebruikt, b.v. voor eigen of wijkverwarming. Zo kun je twee vliegen in een klap slaan (sorry voor de PvdD). En ja, dan moet er ook weer gecontroleerd en gehandhaafd gaan worden. Daar zal de politiek dan weer niet zo blij van worden. 
Vorig jaar 50m3 verbruikt dus mijn best gedaan en terug naar 30m3. Rekening 157.50 waarvan 31 voor water en de rest belasting en rechten. Denkt u nu echt dat ik dit jaar op een kuub meer of minder kijk. Ik geef t gras weer lekker water van de zomer.
Helemaal eens met deze opinie van Herman van Dam. Ik zou de totale onbeheersbaarheid van de grondwaterkwantiteit bij grootschalige infiltratie nog willen toevoegen als tegenargument. Vanwege de enorme reponstijd vergroot je het risico op grootschalige grondwateroverlast gigantisch als je in het grootste deelsysteem van de Veluwe gaat infiltreren. De enorme schade die afgelopen jaar is opgetreden (en nog steeds oploopt) rond de Veluwe door excessieve natuurlijke infiltratie (alle neerslagrecords verbroken) mag daarvoor in mijn beeld als empirische waarschuwing worden opgevat.
Goed verhaal Herman, vanuit de hydrologie en het belang van de vegetatie