secundair logo knw 1

Bij het drinkwaterbedrijf waar ik lang werkte, was het gebruikelijk elke 3 tot 5 jaar de Missie en Visie te herzien. Mooie processen waarbij de bedoeling was wat extra aandacht aan A of B te geven. Procesbeheersing, klant (in plaats van afnemer), financiën, innovatie, omgeving. Elke zoveel jaar een ander accent.


door Harrie Timmer


Harrie Timmer mei 2024Harrie TimmerAandachtspunt was altijd om het kerndoel in de gaten te houden: 24/7 goed en voldoende drinkwater maken. Daar moest het wel aan bijdragen. Het accent was geen doel op zich. Als het klaar was waren de neuzen weer gericht, ging het plan in de lade en ging iedereen weer aan het werk. Idealiter iets beter en dat was vaak ook zo.

Tijdens zo’n traject in de jaren 90 werd een Vlaamse spreker uitgenodigd die ons inspireerde met het motto: ’het doel is in de weg’. Het doel is niet het doel, maar de beweging ernaartoe. Voor een jong technische onderzoeker was dit onbegrijpelijk, maar omdat het zo’n mooie zin was, is het altijd blijven hangen. Iets ouder en actief in de wereld van het beleid, helpt dit credo om de wereld beter te begrijpen. Het klopt ook: veel beleidsdoelen zijn geen echte doelen, maar inspiratie tot handelen. Een richting.

Zo classificeren we stoffen in emissies van onschuldige, via zorgwekkende naar zeer zorgwekkende stoffen (ZZS), waarbij voor de laatste vanuit beleid en regelgeving moet worden gestreefd naar een nullozing. Dit klinkt logisch. Iets wat Zeer Zorgwekkend is, wil je niet in het milieu.

Het kwaad zit hem soms niet in slechte intenties, maar in hele zorgvuldige procedures waar je 15 jaar over kan doen

Helaas is de boze werkelijkheid dat emissies tóch mogen als je maar de Europees afgesproken Best Beschikbare Techniek (BBT) gebruikt. Dat lijkt dan weer behoorlijk streng. ‘Best Beschikbaar’ klinkt immers als het beste wat er is. Mis. BBT betekent in de praktijk dat het ook in Roemenië toepasbaar en kostenefficiënt moet zijn. Dat is niet per se het beste.

Erger nog: voor emissies van PFAS is na 15 jaar na de vaststelling van de Europese Richtlijn Industriële Emissies (RIE) nog steeds geen dekkende BBT-conclusie vastgesteld, waardoor overheden met droge ogen kunnen stellen dat ze formeel geen beperkingen kunnen opleggen aan deze ultieme ZZS, want het handvat ontbreekt.

Het beoogde doel, de nullozing, wordt dus nooit een nullozing. Zelfs de weg ernaartoe is vooral geplaveid met goede voornemens. Net als het pad naar de hel. Het kwaad zit hem soms niet in slechte intenties, maar in hele zorgvuldige procedures waar je 15 jaar over kan doen.

‘The way Forward’ uit het Europese jargon, is dus vaker een Roemeense kasseienstrook dan een snelweg. Je gaat vooruit, maar heel, heel erg langzaam. Het doel is in de weg, maar wat meer vooruitgang zou soms wel fijn zijn. Die kant moeten we dus maar op.


 Harrie Timmer is geohydroloog


LEES OOK VAN HARRIE TIMMER

Zoekt en gij zult vinden
De kracht van zacht
Denken vanuit de bedoeling is pas echt SMART
PFAS en gele briefjes: 3M als boosdoener in de KRW-problematiek
DELLE en de kunst van het uitstellen
De geest is gewillig, maar het vlees is zwak
HUP OSOA!
'Aan het bevoegde gezaag'
Nee, ik wil geen transitie
De feiten en de waarheid
Hoe dan wel?
Voorbij het stofje van het jaar
Bestuurders en Ingenieurs 
Leve Europa
Don’t look down
De disfunctionele kringloop van rijksbeleid en regionale regie
We zijn ze, en ze doen het best goed
Een geborgde zetel voor de regenboogforel
Doen is het nieuwe denken
Het parallelle universum van de waterwereld
Nader onderzoek wordt niet aanbevolen
Een wet op de milieudoelen
U drinkt uw eigen gezeik

Typ je reactie...
Je bent niet ingelogd
Of reageer als gast
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Laat je reactie achter en start de discussie...

h2ologoprimair    PODIUM

Podium is een platform voor opinies, blogs en door waterprofessionals geschreven artikelen (Uitgelicht). H2O draagt geen verantwoordelijkheid voor de inhoud van deze bijdragen, maar bepaalt wel of een bijdrage in aanmerking komt voor plaatsing. De artikelen mogen geen commerciële grondslag hebben.

(advertentie)

Laatste reacties op onze artikelen

Helemaal mee eens. Omwille van klimaat adaptatie en vergroten van de waterbuffering, moeten wij dan niet veel meer samenwerken met agrariërs om zoveel mogelijk zoet water in de natte periode in de bodem te brengen? Met een solide aanvoerbron van water en peil gestuurde drainage moet dat toch mogelijk zijn? En zoals Ernest ook aangeeft, bij een goede open bodemstructuur kunnen gewassen dieper wortelen en kunnen de haspels (langer) binnen blijven. 
Dit is geen Deens bedrijf, maar een Amerikaans bedrijf genaamd Moleaer.
In Nederland zijn er een aantal bedrijven die dezelfde technolgie leveren.
Waarom wordt er niet samengewerkt met Nederlandse bedrijven?
Eens Jos. De #bodem en de #ondergrond zijn inderdaad de grootste regenton, zeker op de hoge zandgronden. En bodemstructuurbederf (de verslemping, verdichting en versmering van de bodem) is één van de meest ondergewaardeerde problemen binnen de klimaatadaptatie en agrarische transitie. Als boeren binnen een week droogte aan het beregenen slaan en bij forse buien buien geultjes naar de sloot graven, dan zegt dat alles over hun (slechte) bodemstructuur. #herstelsponswerkinglandschap #herstelsponswerkingbodem
Hans was een bijzonder plezierig mens om mee te werken. Ik mocht een belangrijke bijdrage doen als Esri consultant aan de Atlas voor een Schone Maas. Ik was geschokt toen ik hoorde dat Hans ALS had. Ik heb nadien nog een aantal keren contact gezocht, ook nadat ik niet meer bij Esri werkte. Wat mij opviel in zijn reacties was altijd de wil om nog het maximale uit zijn leven te halen. Nog genieten van wat er nog te genieten viel. Zijn familie was hem alles. Hij verheugde zich op reizen met zijn kinderen en zijn gezin. Een mooie man is heen gegaan. Ik wens de familie en zijn naasten veel sterkte 
@Peter VonkDe beschikbaarheid van (zoet) water zou qua prioriteitsstelling op de eerste plaats moeten komen te staan. Zonder komt de hele samenleving tot stilstand zoals blijkt uit de huidige realiteit. Des te merkwaardiger is het daarom dat de zeewaartse optie nauwelijks doordringt tot bestuurlijk en politiek Nederland, zelfs niet als denkmodel. Als er iets is waaraan ik niet kan wennen is het dit wel. Misschien helpt meer druk vanuit de naastbetrokken regio's voor een herijkte agendasetting.