Op 1 november wordt Peter van der Maas officieel geïnstalleerd als lector Duurzame watersystemen aan hogeschool Van Hall Larenstein.
Peter van der MaasPeter van der Maas die al enige tijd werkzaam is als lector sustainable water systems aan VHL, is opgeleid als milieutechnoloog aan het Van Hall Instituut en Wageningen Universiteit. In Wageningen is hij gepromoveerd op innovatieve technologie voor stikstofverwijdering.
In zijn loopbaan als technoloog, onderzoeker en adviseur werkte Van der Maas aan veel inhoudelijke en aspecten met betrekking tot waterbehandeling en waterkwaliteit.
Het lectoraat richt zich met toegepast onderzoek vooral op nieuwe concepten die bijdragen aan het verkleinen van de vuilbelasting en het vergroten van het zuiverend en bergend vermogen van watersystemen.
De inauguratie van Van der Maas wordt 1 november in het auditorium van Van Hall Larensteinin Leeuwarden opgeluisterd met bijdragen van Annemarie van Wezel (Universiteit van Amsterdam), Jan Roelsma (Wetterskip Fryslân), Henk Brink (WMD drinkwater) en Bert Hamelers (Wetsus) over de vraag: Duurzame watersystemen, wat zijn dat?
Van der Maas houdt zijn inaugurele rede onder de titel ‘Duurzame watersystemen, samen werken aan evenwicht’.
We willen een techniek ontwikkelen om de bodem omhoog te laten groeien met 1m p/jaar. We hadden al zitten denken aan dit systeem, maar ik zou graag eens willen praten over jullie ervaring of samenwerking .
Als we verdroging aanpakken (let op: Nederland heeft daartoe een verplichting) kán inderdaad grondwateroverlast de kop opsteken. Je spreekt over ‘totale onbeheersbaarheid van de grondwaterkwantiteit’. Dat snap ik niet. De infiltraties zijn juist uitermate gecontroleerd, ook kwantitatief. Overlast en droogte op de flanken ontstaan zeer snel door overvloedige regen of juist het gebrek daaraan. Overlast door infiltraties in de hoge delen – als het al optreedt - ontstaat echter niet ‘over night’, dat duurt jaren. Als - en voor zover - infiltraties de oorzaak zijn, dreigende overlast kunnen we perfect monitoren en heel effectief bestrijden door het sturen van de infiltraties of door zeer lokaal grondwater te onttrekken. Dat maakt ook nog eens prima bronnen beschikbaar. Het waterbedrijf zou water moeten winnen waar overlast dreigt, bij voorkeur niet daar waar verdroging het gevolg is.