secundair logo knw 1

Hans van der Eem is op 67-jarige leeftijd overleden. Hans was op bestuurlijk niveau een bekende bij velen in de waterwereld.

 

Na zijn studie in Delft (Gezondheidstechniek, 1985) ging Hans werken in de drinkwaterwereld. Eerst als onderzoeker bij drinkwaterbedrijf PWN en vanaf 1986 bij KIWA Onderzoek en Advies (nu KWR Water Research). Daar werkte hij als onderzoeker, afdelingshoofd en MT-lid. In 2002 vertrok hij naar Berenschot waar hij als adviseur bijvoorbeeld de fusie van de Brabantse drinkwaterbedrijven begeleidde. In 2004 begon hij samen met Jan Zwiers het bedrijf WELLDRA. In 2024 werd bij Hans de diagnose ALS vastgesteld. Vanaf medio 2024 is hij noodgedwongen gestopt met werken en op 26 januari 2026 overleden.

Hans was een inhoudelijk gedreven professional die in de watersector van betekenis is geweest. Hij zette zich in om water schoon te krijgen, voorbereid te zijn op de gevolgen van klimaatverandering en om de middelen daarvoor ‘doelmatig’ in te zetten. Dat deed Hans door mensen en organisaties te verbinden vanuit het motto ’Niet zeggen hoe het moet, maar kijken hoe het kan’.

Hans van der EemHans van der Eem

De impact die een adviseur kan hebben, werd duidelijk in zijn werk. In een omgeving waarin bestuurders en managers heel regelmatig kunnen wisselen, was Hans een stabiele factor en een institutioneel geweten. Ruim 17 jaar was hij voor het ministerie van VROM en later IenW secretaris van de landelijke werkgroep DRAB (Drinkwater-, Riolering- en Afvalwater Beleid). Hij schreef in die rol het eerste Bestuursakkoord Waterketen, waarin de samenwerking tussen waterorganisaties (drinkwater, afvalwater, riolering) concreet werd vastgelegd en waar voor het eerst concrete doelen aan werden verbonden. Hij zat bij de ondertekening met een glimlach naast de minister en de andere bestuurders.

In 2010 stelde hij samen met Maarten Gast (oud directeur drinkwaterbedrijf Amsterdam) een gezaghebbend feitenrapport op over ‘Doelmatig beheer van de waterketen’, waarin met grote zorgvuldigheid het besparingspotentieel in de watersector werd verkend zonder concessies aan kwaliteit. De inzichten uit dit werk vonden hun weerslag in het volgende Bestuursakkoord Water (2011) en leven voort in de doelstellingen van samenwerkingsregio’s door het hele land.

Samenwerking tussen gemeenten, waterschappen en drinkwaterbedrijven werden een belangrijk thema voor Hans. In verschillende regio’s, van Limburg tot Noord-Holland heeft hij tot het eind van zijn loopbaan deze samenwerking succesvol mogen begeleiden. In 2024 ronde hij zijn laatste project op dit gebied, samen met Ambient, af en was mede auteur van de ‘Landelijke visie, strategie en uitvoeringsagenda voor de waterketen richting 2050’

Het meest betekenisvolle traject waar Hans 10 jaar aan mocht werken was in zijn ogen ‘de Schone Maaswaterketen’. In dit traject werken onder de vlag van RIWA Maas de waterschappen, drinkwaterbedrijven en Rijkswaterstaat samen aan het schoon krijgen van de Maas. Belangrijk, want de Maas is ook een bron voor drinkwater. Zijn naam zal doorklinken als de ‘vader’ van de ‘Atlas voor een Schone Maas’, waarin Hans alle beschikbare data over de Maas wist te ontsluiten (waterkwaliteit, vergunningen, lozingen).

Hans was een waardevolle collega waar je van op aan kon en bovenal een fijn mens. De mensen die met hem samenwerkten noemen hem prettig, energiek, hoffelijk, correct, secuur, feitelijk, buitengewoon vriendelijk en verbindend. Het ging Hans nooit om Hans, het ging Hans om de goede zaak. Met Hans is een betekenisvolle adviseur uit onze sector overleden. Hij laat een vrouw en twee volwassen kinderen achter.

Typ je reactie...
Je bent niet ingelogd
Of reageer als gast
People in conversation:
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • Je reactie is nog niet geplaatst. We checken hem eerst.
    Erwin van der Bij · 1 months ago
    Hans was een bijzonder plezierig mens om mee te werken. Ik mocht een belangrijke bijdrage doen als Esri consultant aan de Atlas voor een Schone Maas. Ik was geschokt toen ik hoorde dat Hans ALS had. Ik heb nadien nog een aantal keren contact gezocht, ook nadat ik niet meer bij Esri werkte. Wat mij opviel in zijn reacties was altijd de wil om nog het maximale uit zijn leven te halen. Nog genieten van wat er nog te genieten viel. Zijn familie was hem alles. Hij verheugde zich op reizen met zijn kinderen en zijn gezin. Een mooie man is heen gegaan. Ik wens de familie en zijn naasten veel sterkte 
  • Je reactie is nog niet geplaatst. We checken hem eerst.
    Hans Geerse · 7 months ago
    Ik sluit me helemaal aan bij Andre. Ik heb vooral met Hans samengewerkt voor 'de Schone Maaswaterketen'. Daar was hij met zijn rust en overzicht een heel belangrijke kracht om de samenwerking op koers te houden en door te ontwikkelen. Wat triest voor zijn vrouw, kinderen en andere naasten.
  • Je reactie is nog niet geplaatst. We checken hem eerst.
    Andre Struker · 7 months ago
    Rillingen lopen over mijn rug en moet een traantje wegpinken. Ik herken me helemaal in de bovenstaande mooie woorden. Altijd vrolijk, positief, geinteresseerd in de mens en opbouwend. Waardevol om samen met Hans te mogen werken aan de Routewijzer Innovatie Waterketen 'Verbindend Water' en het feitenrapport ‘Doelmatig beheer van de waterketen’. 
    Ik heb het er nog eens bijgepakt... nog steeds actueel en veel gebruikt: https://www.welldra.nl/_files/ugd/86f593_56f76a8c23a0478e81d1bf44f24a19d1.pdf

Laatste reacties op onze artikelen

Moet er dan een soort deltawerken komen in alle grote rivieren en kanalen om dichter bij zee het zout water tegen te houden en de waterlopen kunstmatig hoog te houden? Met de bestaande stuwen zijn het voorkomen van verzilting en meer water vast houden tegenstrijdig.

Ik denk niet dat ecologen en de Raad van State staan te springen.
Op 26 augustus 2026 rond 3 uur zag ik langs de Mark thv Galder een boer zijn mesttank lozen in de Mark. Kan dat zomaar?
Het is wel weer duidelijk hoe de wind waait bij meneer Nielen. Eerst natuurlijk met de zware industrie praten, en uiteindelijk, omdat het moet, ook nog eventjes met de natuurorganisaties. Ach, de toekomstige generatie lost het wel weer op. 
Gelukkig zijn de buitensporige klimaatscenario's van het IPCC drastisch naar beneden bijgesteld. Ik snap dat het creatief gezien leuk is om scenario's te maken over een mogelijke geopolitieke omstandigheden maar dit lijkt mij vooral koffiedik kijken. Het is inmiddels evident dat r van een klimaatcrisis geen sprake is. Het vasthouden van zoetwater en desnoods omzetten van zoutwater is niet meer dan een technische uitdaging. Adaptatie is de enige juiste richting. Het is van belang dat de mens weer op nummer 1 komt en daar opvolgende de natuur. Dat betekend de vele verwijderde dammen weer opbouwen om het water vast te houden en de bodem de tijd te geven in de bodem te dringen. 
Water is geen product wat verhandeld mag worden. Want water is noodzakelijk voor al het leven op aarde - dus niet alleen voor mensen. In plaats van waterbeheer is daarom waterbescherming nodig. Voor hen die geen stem hebben, zoals dieren en planten. Bescherming vraagt meer dan burgers korter laten douchen. Het vraagt lef om industrie verantwoordelijkheid te laten nemen voor de wereld van morgen.