secundair logo knw 1

Still uit de trailer | Beeld: SLOOT / Waterschap Amstel, Gooi en Vecht

De natuurdocumentaire 'SLOOT' die in opdracht van Waterschap Amstel, Gooi en Vecht is gemaakt, heeft de hoofdprijs voor beste opdrachtfilm van 2026 gewonnen bij de Gouden Reigers. Deze prijzen – ‘de meest serieuze vakprijzen binnen de branche van opdrachtfilms’ – werden gisteren uitgereikt in nationaal filmarchief Beeld & Geluid op het Mediapark in Hilversum. Met opdrachtfilms wordt gedoeld op films die gemaakt zijn in opdracht van een organisatie, bedrijf of overheid.

De film brengt het onderwaterleven van sloten op filmische manier in beeld, en is in opdracht van het waterschap gemaakt door Arthur de Bruin en Dick Harrewijn. Het ‘onzichtbare onderwaterleven’ naar het witte doek brengen deden beiden eerder al in andere natuurfilms, zoals Nederland Onder Water (De Bruin) en De Wilde Noordzee (Harrewijn).

Ook in SLOOT krijgt eenieder die niet dagelijks met een snorkel onderwater te vinden is een inkijkje in al het leven van de onbeminde Hollandse sloot. Het verhaal van de vissen, insecten, waterplanten en vogels die in en rond sloten leven wordt in de documentaire vertolkt door nieuwslezeres en presentatrice Merel Westrik (bekend van Het Sinterklaasjournaal).

Sprookjesachtig
“Sloten zijn belangrijk voor waterbeheer én het is een plek voor verrassend veel verschillende planten en dieren”, zegt Jennifer Bloemberg, dagelijks bestuurder van het waterschap. “Vaak krijgen sloten te weinig aandacht, en dat wilden we met deze korte documentaire veranderen.”

De jury vond het een ‘mooie korte natuurdocumentaire die zijn doel overstijgt’, met een ‘sprookjesachtige sfeer die doet denken aan de allerbeste natuurdocumentaires’.

De film ging in november in première op het Wildlife Film Festival in Rotterdam, en komt binnenkort uit voor een breder publiek. De trailer is al wel te bekijken.  

Gouden Reigers
De Gouden Reigers zijn prijzen voor de meest creatieve, impactvolle of innovatieve zakelijke films van het jaar. Criteria waarop genomineerde films beoordeeld worden zijn bijvoorbeeld dat er een goede balans tussen informatie en emotie in moet zitten, en dat de film motiverend moet zijn, of moet aanmoedigen tot het ondernemen van actie.

De prijzen zijn in het leven geroepen omdat het werk van opdrachtfilms veelal buiten het zicht van het grote publiek blijft; deze films worden immers gemaakt voor een specifieke opdrachtgever en een beperkte doelgroep. “Het grote applaus blijft uit – de échte waardering voor de opdrachtfilm komt dan ook van binnen, van de mensen in het vak”, aldus de organisatie. Een selectie van de genomineerde films wordt toegevoegd aan de collectie van Beeld & Geluid, waarmee ze onderdeel worden van het nationaal audiovisueel erfgoed. 


LEES OOK
H2O Media & Cultuur: De Wilde Noordzee laat verborgen natuur zien

Typ je reactie...
Je bent niet ingelogd
Of reageer als gast
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Laat je reactie achter en start de discussie...

Laatste reacties op onze artikelen

Moet er dan een soort deltawerken komen in alle grote rivieren en kanalen om dichter bij zee het zout water tegen te houden en de waterlopen kunstmatig hoog te houden? Met de bestaande stuwen zijn het voorkomen van verzilting en meer water vast houden tegenstrijdig.

Ik denk niet dat ecologen en de Raad van State staan te springen.
Op 26 augustus 2026 rond 3 uur zag ik langs de Mark thv Galder een boer zijn mesttank lozen in de Mark. Kan dat zomaar?
Het is wel weer duidelijk hoe de wind waait bij meneer Nielen. Eerst natuurlijk met de zware industrie praten, en uiteindelijk, omdat het moet, ook nog eventjes met de natuurorganisaties. Ach, de toekomstige generatie lost het wel weer op. 
Gelukkig zijn de buitensporige klimaatscenario's van het IPCC drastisch naar beneden bijgesteld. Ik snap dat het creatief gezien leuk is om scenario's te maken over een mogelijke geopolitieke omstandigheden maar dit lijkt mij vooral koffiedik kijken. Het is inmiddels evident dat r van een klimaatcrisis geen sprake is. Het vasthouden van zoetwater en desnoods omzetten van zoutwater is niet meer dan een technische uitdaging. Adaptatie is de enige juiste richting. Het is van belang dat de mens weer op nummer 1 komt en daar opvolgende de natuur. Dat betekend de vele verwijderde dammen weer opbouwen om het water vast te houden en de bodem de tijd te geven in de bodem te dringen. 
Water is geen product wat verhandeld mag worden. Want water is noodzakelijk voor al het leven op aarde - dus niet alleen voor mensen. In plaats van waterbeheer is daarom waterbescherming nodig. Voor hen die geen stem hebben, zoals dieren en planten. Bescherming vraagt meer dan burgers korter laten douchen. Het vraagt lef om industrie verantwoordelijkheid te laten nemen voor de wereld van morgen.