secundair logo knw 1

Impressie waterfabriek | Beeld Vallei en Veluwe

Waterschap Vallei en Veluwe gaat een waterfabriek in Wilp bouwen. De installatie is een nieuw zuiveringsconcept, waarmee het waterschap 75 procent meer stikstof en fosfaat uit het vervuilde water wil halen. Doel is daarnaast om 80 procent van de medicijnresten te verwijderen, 90 procent minder slib over te houden en 90 procent minder chemicaliën te gebruiken. Geraamde kosten: 20 tot 30 miljoen euro.

De nieuwe waterfabriek wordt een ‘alles-in-één-zuivering’ en vervangt op termijn voor een deel de rioolwaterzuivering in Terwolde, schrijft het waterschap in een persverklaring. De waterfabriek is een belangrijke stap voor het waterschap om in 2050 volledig circulair te zijn. Een deel van het water dat in de waterfabriek gezuiverd gaat worden, wordt gebruikt om de Twellose beek van kwalitatief goed water te voorzien. 

Beproefde technieken
Strategisch adviseur Henry van Veldhuizen van Vallei en Veluwe licht desgevraagd toe dat in de waterfabriek beproefde industriële technieken gebruikt gaan worden. Nieuw is de combinatie ervan. In de ‘alles-in-één-waterfabriek’ wordt een concept gerealiseerd waarbij het afvalwater wordt bewerkt met technieken als elektrocoagulatie, dissolved air flotation (DAF), nanofiltratie en ionenwisselaar. 

Het waterschap heeft in het afgelopen jaar het zuiveringsconcept met ingenieursbureau Witteveen+Bos getoetst. Nu heeft het bestuur van Vallei en Veluwe groen licht gegeven om het ook in de praktijk te brengen. Van Veldhuizen vertelt dat er eerst een pilot van een half jaar wordt gedraaid. “Dan willen we in begin 2020 beginnen met de bouw en moet de installatie in 2021 klaar zijn en draaien.”

In de pilot gaan Witteveen+Bos en Royal HaskoningDHV met het waterschap als een bouwteam het concept testen. Tegelijk werken ze aan het verder ontwerpen van de installaties. In het project zijn, zo geeft het waterschap aan, de afzetorganisatie Aquaminerals, onderzoekinstituut STOWA en Wageningen University & Research (WUR) kennispartners. 

Grote stap voorwaarts
Het project van Vallei en Veluwe wordt met interesse gevolgd door andere waterschappen die ook circulaire ambities en doelen hebben. “We zijn de eerste die dit concept gaan testen”, vertelt Van Veldhuizen. “Het is een grote stap voorwaarts.” 

In de waterfabriek wordt ingezet op een sterk verbeterde grondstofwinning, maar ook op waterzuivering van een hoger niveau met veel minder gebruik van chemicaliën. Met het concept worden flinke stappen gezet om de probleemstoffen van nu zoals microplastics en medicijnresten uit het afvalwater te halen. Doel: 80 procent verwijderen. Van Veldhuizen: “Voor de komende 20 tot 30 jaar zijn we met deze fabriek up-to-date.” 

En mocht er in die tijdspanne nieuwe opkomende stoffen vragen om aanvullende zuivering, dan is dat in de opzet van de nieuwe waterfabriek in te passen, zegt Van Veldhuizen. Het is een modulair concept, licht hij toe, zodat andere technieken, zoals omgekeerde osmose, vrij eenvoudig kunnen worden ingepast.  

In de plannen voor de bouw en ontwikkeling van de waterfabriek werkt het waterschap ook samen met de bedrijven Attero (afvalverwerking) en Schoneveld Breeding (veredeling), zowel praktisch als middels onderzoek.

20 tot 30 miljoen
De kosten van de realisering van de waterfabriek bedragen 20 tot 30 miljoen euro, vertelt Van Veldhuizen. Een flinke investering voor het waterschap dat middels een aantal subsidietrajecten en participerende partners aanvullende financiering probeert te realiseren, zoals een bijdrage van het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat in het kader van de landelijk ketenaanpak medicijnresten. Ook loopt er nog een aanvraag bij het subsidieprogramma Life van de Europese Unie, vertelt Van Veldhuizen.

 

MEER INFORMATIE
Pilot Aarle Rixtel 'symbool voor pragmatische' aanpak verwijderen medicijnresten

Typ je reactie...
Je bent niet ingelogd
Of reageer als gast
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Laat je reactie achter en start de discussie...

(advertentie)

Laatste reacties op onze artikelen

Geachte mevr. Sien Kok,
alles is onlosmakelijk atomair verbonden binnen relativiteit van tijd/ruimte en eenheid geest stof, telen zonder chemie, inschakelen industrie en prive personen telt allemaal, maar denk ook even aan satellieten met hun negatieve effect op klimaat, 24/7. U geeft oude wetmatigheden een nieuw jasje. Succes, Jan Kalverdijk
Interessant. Hoe staat het met de PFAS-hoeveelheden die bij Chemelot in de Maas worden geloosd, wordt hier wel op gehandhaafd? 
Niet zo vreemd dat van die akker- en weidevogelsoorten de populaties teruglopen . Dat kan je zo hebben als je het vol zet met zonnepanelen en windturbines (birdblenders).
Dit heb ik ook nodig. Wij maken van slootmaaisel, een nieuw product, Wortelbeton, voor waterschap Rijnland. Artificiële Rietzudde, voor KRW- doelen. We hebben nog een toepassing van Wortelbeton en dat is veen maken. Daarmee werken we samen met gem Amsterdam en Waternet/AGV en VIP_NL. 
We willen een techniek ontwikkelen om de bodem omhoog te laten groeien met 1m p/jaar. We hadden al zitten denken aan dit systeem, maar ik zou graag eens willen praten over jullie ervaring of samenwerking .
@Almer BolmanEens Almer, de laatste twee kalenderjaren waren uitzonderlijk, extreem nat. En enkele jaren daarvoor extreem droog. Het lijkt er echter op dat wateroverlast eerder een reden is om in actie te komen dan droogte. De flanken van de Veluwe (en de beken aldaar) reageren zeer snel op natte en droge perioden omdat -zoals je weet - de reservoircoëfficiënt daar gering is. Daarom is mijn plan om juist niet op de flanken - dat heeft geen zin - maar op de hoge delen (daar is de genoemde coëfficiënt groot en de grondwaterstand diep) de grondwateraanvulling te vergroten, ofwel door vermindering van de verdamping ofwel door gecontroleerde (!) infiltratie van perfect voorgezuiverd rivierwater. Het doel is te bereiken dat beken en sprengen weer hóger op het massief ontspringen en langer water voeren. Dat zal een enorme boost geven aan natuur en biodiversiteit. Het kwelwater naar de beken is overigens geen infiltratiewater, het is en blijft geïnfiltreerd regenwater. Als we in hoge delen van de Veluwe water infiltreren, kiest dat een diepe, uitermate lange, langzame weg naar de randen van de Veluwe waar het pas na eeuwen - misschien zelfs millennia - opkwelt.
Als we verdroging aanpakken (let op: Nederland heeft daartoe een verplichting) kán inderdaad grondwateroverlast de kop opsteken. Je spreekt over ‘totale onbeheersbaarheid van de grondwaterkwantiteit’. Dat snap ik niet. De infiltraties zijn juist uitermate gecontroleerd, ook kwantitatief. Overlast en droogte op de flanken ontstaan zeer snel door overvloedige regen of juist het gebrek daaraan. Overlast door infiltraties in de hoge delen – als het al optreedt - ontstaat echter niet ‘over night’, dat duurt jaren. Als - en voor zover - infiltraties de oorzaak zijn, dreigende overlast kunnen we perfect monitoren en heel effectief bestrijden door het sturen van de infiltraties of door zeer lokaal grondwater te onttrekken. Dat maakt ook nog eens prima bronnen beschikbaar. Het waterbedrijf zou water moeten winnen waar overlast dreigt, bij voorkeur niet daar waar verdroging het gevolg is.