secundair logo knw 1

Bij de dijkversterking tussen Ravenstein en Lith in het project Meanderende Maas wordt over de volle lengte gaas aangebracht op het buitentalud van de dijk om het graven van bevers tegen te gaan. Dat is een van de aanvullende maatregelen die is genomen in het ontwerp Meanderende Maas op basis van de zienswijzen die zijn ingebracht.

Op de 337 documenten die ter inzage lagen voor de gebiedsontwikkeling, rivierruiming en dijkverstekring tussen Ravenstein en Lith, zijn in totaal 121 reacties binnengekomen met op- en aanmerkingen op het conceptontwerp. Dat heeft geleid tot slechts een aantal kleine aanpassingen. De definitieve besluiten liggen nu ter inzage tot en met 4 juli 2024.

Meanderende Maas is een ambitieus rivierproject van Waterschap Aa en Maas (trekker van het project), ministerie van Infrastructuur en Waterstaat, Rijkswaterstaat, provincie Noord-Brabant, provincie Gelderland, gemeente Oss, gemeente West Maas en Waal, gemeente Wijchen, waterschap Rivierenland en Natuurmonumenten.

Na 6 jaar voorbereiding ligt er nu een definitief plan met een ontwerp om de dijk te versterken, de natuur te verbeteren, de recreatiemogelijkheden te vergroten en de Maas meer ruimte te geven. Het project is begroot op 430 miljoen euro.

Flessenhals
De meeste reacties op het conceptontwerp gingen over mogelijke schade die optreedt aan huizen in de omgeving van de dijk, over het kappen en herplanten van bomen, over fiets- en wandelpaden, hondenlosloopgebieden en de oude kademuur van Ravenstein. Over die vestingmuur was de afgelopen jaren veel discussie. Sommige bewoners vinden de muur een historische aanfluiting, terwijl anderen de kademuur langs de rivier als aanwinst zien. Het waterschap kiest voor een damwand met een kademuur.

Ook is de wens geuit om de flessenhals in de Maas bij Ravenstein aan te pakken. Hier is het winterbed van de rivier van oever tot oever slechts 400 meter breed. Verruiming is onderzocht, maar krijgt toch geen plek in Meanderende Maas. Het waterschap schuift dit deels door naar Integraal Rivier Management, maar neemt alvast een voorschot met het plaatsen van een damwanden en het verwijderen van de terp van de mengvoederfabriek. Daarmee krijgt de Maas meer ruimte.

Bevers
Ook worden maatregelen genomen tegen gravende bevers in de toekomstige dijk. “Om het risico op ondermijning te verkleinen en om de herstelkosten van dierlijke graverijen te beperken zijn in het definitieve projectplan Waterwet dijkversterking Ravenstein-Lith antigraverijmaatregelen opgenomen die nog ontbraken in het ontwerp-projectplan.” Met name bij hoog water kiezen bevers ervoor om hun toevlucht te zoeken op de dijk en gaan de dieren holen graven om in te schuilen.


LEES OOK
H2O premium: ‘Meanderende Maas voldoet aan álle principes van omgevingsvisie’
H2O actueel: Meanderende Maas: dijkversterking, meer natuur en nieuw landschap

Typ je reactie...
Je bent niet ingelogd
Of reageer als gast
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Laat je reactie achter en start de discussie...

(advertentie)

Laatste reacties op onze artikelen

Het is van belang om onderzoek te doen naar de waterkwaliteit o.a. PFAS-stoffen voordat ergens regenwater of oppervlaktewater via infiltratieputten naar grondwaterlichaam gebracht kan worden. Verslechtering van kwaliteit grondwater voorkomen, door zuivering van het infiltratiewater is veelal noodzakelijk.
Knap om in deze discussie de landbouwtransitie geheel buiten beschouwing te laten. In plaats van het natuurlijk vermogen van de bodem om water vast te houden te herstellen én de watervraag vanuit de land- en tuinbouw drastisch te verminderen, bijvoorbeeld door regeneratieve akkerbouw en voedselbossen, wordt er (weer) voornamelijk naar technologische oplossingen gekeken zoals water opslaan in de diepe ondergrond. Het enige positieve plan is het initiatief rondom het wegsijpelende water van de Brabantse wal. Maar ook dat is symptoombestrijding in plaats van het aanpakken van de oorzaak waardoor dat water wegsijpelt....Hopelijk is de nieuwe dijkgraaf wat meer een visionair als het gaat om structurele maatregelen om water en bodemsturend echt in de praktijk te brengen!
Na mijn mening een totaal verkeerd initiatief. Waarom niet het meetnet inzetten om  juist een overschrijding te voorkomen. Gewoon een kwestie van de normen lager in te stellen en snel ingrijpen als de voorwaarschuwing in gaat.
Duidelijk weer boeren! 
@Maria WitmerJe link is helaas al weer verlopen...
De vraag is of dat dan komt door alleen de waterkwaliteit of dat het komt omdat we, bijvoorbeeld, gewoon gruwelijk dicht bevolkt zijn en ik al heel wat weilanden en dergelijke omgezet heb zien worden in woningen.
Je hebt gelijk Herman, regenwater is zachter en zoeter dan sterk voorgezuiverd rivierwater, maar aangaande microverontreinigingen niet per sé schoner. Met RO kun je overigens ook de ionensamenstelling van infiltratiewater aanpassen en ook macro ionen wegnemen. Maar dat zou waanzin zijn. Infiltratiewater dat inzijgt in de centrale delen van de Veluwe neemt namelijk een diepe, zeer lange weg en duikt pas na duizenden (!) jaren weer op buiten de Veluwe. En dus NIET in beken en sprengen.
Mijn idee is overigens niet om te infiltreren in bestaande vennen - dat zou inderdaad de ecologie van die vennen veranderen – maar in aangelegde plassen (met een oppervlak minder dan 0,1 procent van de Veluwe). Die vallen droog, enkele dagen nadat infiltratie stopt. Infiltratieplassen hebben landschappelijk gezien wellicht wat waarde (als je saai naaldbos daarvoor kapt), aangaande natuur is die inderdaad beperkt.
Zeg 10 jaar geleden al waarschuwde ik dat we in 2027 in Nederland nooit de KRW doelen gaan halen. Ik betreur het ten zeerste dat ik gelijk ga krijgen. Ik voorspel nu dat we in 2030 met de mond vol tanden staan als Brussel ons vraagt wat onze plannen/maatregelen zijn om de Veluwe natuur en biodiversiteit te herstellen. Zonder fors ingrijpen in de waterbalans van het Veluwemassief gaan we verdroging echt niet bestrijden en zullen beken en sprengen niet structureel meer water voeren. Dat geef ik je op een briefje.