In de afgelopen twee weken is het landelijk neerslagtekort licht afgenomen. Het tekort is echter nog wel groter dan gemiddeld voor de tijd van het jaar, zo meldt de Landelijke Coördinatiecommissie Waterverdeling (LCW) in de nieuwste droogtemonitor.
Het actuele landelijke neerslagtekort is 84 mm, dat is iets meer dan vorig jaar rond deze tijd. De Rijn en de Maas voeren voldoende water aan om in de vraag te voldoen, ook in de komende twee weken, zo is de verwachting.
De grondwaterstanden zijn momenteel gemiddeld tot laag voor de tijd van het jaar. In de laaggelegen delen zijn ze normaal, maar in de hooggelegen zandgebieden nog altijd ‘zeer laag’. Dit is het gevolg van de droogte in 2018 in combinatie met de relatief droge april- en meimaand.
De meeste waterschappen in het oosten en zuiden van Nederland hebben daarom inmiddels grondwaterontrekkingsverboden ingesteld. ''Mede door de gevallen neerslag leiden de lagere grondwaterstanden op dit ogenblik niet tot grote problemen’’, aldus de LCW.
Blauwalg
De waterschappen houden het water zoveel mogelijk vast. Dat doet Rijkswaterstaat ook in het IJsselmeer en in het Volkerak-Zoommeer. Van verzilting is geen sprake.
Op enkele plekken geldt een negatief zwemadvies vanwege blauwalg. De watertemperatuur van zowel de Rijn als de Maas is normaal voor de tijd van het jaar. Voor de scheepvaart zijn geen bijzondere maatregelen van kracht.
De maand mei was koel, droog en vrij zonnig. Er viel 33 mm neerslag tegen 61 mm normaal. De regionale verschillen waren groot. In de stroomgebieden van de Rijn en de Maas was het de afgelopen weken gemiddeld droger dan normaal.
Verwachting
Tot en met zaterdag komt in beide stroomgebieden dagelijks regen voor, behalve vandaag. Vanaf zondag wordt het voor het stroomgebied van de Maas overwegend droog, voor het stroomgebied van de Rijn wordt het licht wisselvallig met geringe neerslag. De temperaturen liggen rond het langjarig gemiddelde.
Van 21 juni tot 11 juli worden neerslaghoeveelheden en maximumtemperaturen verwacht rond of net onder het langjarig gemiddelde. Naar verwachting zal het neerslagtekort hierdoor licht stijgen.
De LCW vindt het gezien de verwachtingen niet nodig om een periodieke droogtemonitor uit te brengen; de volgende editie verschijnt pas wanneer daar aanleiding toe is.
MEER INFORMATIE
Droogtemonitoren 2019
Bericht over droogtemonitor 7 mei
Nog twee waterschappen verbieden onttrekking oppervlaktewater
Brabantse Delta stelt eerste verboden in voor onttrekken oppervlaktewater
‘Grondwaterstanden op hooggelegen gebieden ook bij natte zomer nog niet hersteld’
Zie: https://www.kennisimpulswaterkwaliteit.nl/nl/nieuws/hoge-stikstofbelasting-van-nederlandse-oppervlaktewateren
Stop de idioterie om dit soort bedrijven van alles toe te zeggen, tegen de laagste lasten, maar laat ze gewoon de normale prijs betalen voor het oplossen van hun probleem (koelen) en laat ze gewoon zo schoon mogelijk koelwater lozen i.p.v. zout water.
Google (https://www.google.com/about/datacenters/efficiency/)
Facebook https://engineering.fb.com/2014/03/14/data-center-engineering/open-sourcing-pue-wue-dashboards).
Sommige van Google en Microsoft data centers opereren zonder water koeling, slechts lucht gekoeld. Alleen bij warme temperaturen (26,7 graden +) wordt er beruikt gemaakt van waterkoeling. (https://www.datacenterknowledge.com/archives/2009/07/15/googles-chiller-less-data-center). Ik weet niet hoeveel dagen (of uren) per jaar het kwik boven de 26,7 graden komt in Groningen en Wieringermeer. Maar het zal niet meer dan 5-6 dagen zijn per jaar (60-70 uur per jaar?). En dat is alleen als de work load niet verplaatst wordt naar een ander datacenter van Google (wat ook gebeurt).
Hyperscalers zoals Google en Microsoft zijn weliswaar energie grootverbruikers, maar lopen ook ver voorop als het gaat om efficiënt omgaan met energie en water. Wat dat betreft snap ik niet heel goed waarom juist deze datacenters het nieuws halen.