Koning Willem-Alexander heeft tijdens de laatste dag van het staatsbezoek aan Australië een ‘Smart Scanner’ gelanceerd die steden helpt bij het omgaan met extreme wateroverlast.
De ‘Smart Scanner for Water Resilient Cities’ is een gezamenlijke product van onderzoeksinstituut Deltares en onderzoeks- en adviesbureau HydroLogic. De scanner biedt een 3D-omgeving waarin de effecten van wolkbreuken en overstromingen worden gevisualiseerd. Bovendien kan het effect van mogelijke maatregelen worden doorgerekend.
Het staatsbezoek van het koninklijk paar aan Australië was een mooie gelegenheid voor Deltares en Hydrologic om de resultaten van drie jaar samenwerking met Australië te presenteren, zegt Bianca Dijkshoorn, marketing communicatie-adviseur bij HydroLogic. “We zijn allebei in Australië actief, vanwege de extreme weersomstandigheden die daar regelmatig tot overlast leiden. Het ontwikkelen van waterbewustzijn bij burgers en het geven van adviezen over hoe in dergelijke situaties te handelen staan in Australië dan ook hoog op de agenda.”
Bij de lancering op vrijdag 4 november zette koning Willem-Alexander een simulatie in werking van een extreme bui die de Australische stad Brisbane in juni van dit jaar trof. De simulatie laat niet alleen zien wat er gebeurde, maar ook welke maatregelen kunnen worden genomen om herhaling te voorkomen. Dijkshoorn: “De scanner geeft inzicht in de effectiviteit van bijvoorbeeld groene daken en waterpleinen. Die maatregelen kun je in de scanner invoeren.” Het systeem kan werken met historische weer- en waterdata, maar ook met actuele gegevens en toekomstscenario’s.
Diverse landen werken al met onderdelen uit de Smart Scanner. Deltares en HydroLogic verwachten dat er een markt voor de scanner is in Australië en Nederland, maar ook in veel andere landen die regelmatig kampen met wateroverlast in steden.
Meer informatie over de Smart Scanner op de site van Deltares en van HydroLogic.
We willen een techniek ontwikkelen om de bodem omhoog te laten groeien met 1m p/jaar. We hadden al zitten denken aan dit systeem, maar ik zou graag eens willen praten over jullie ervaring of samenwerking .
Als we verdroging aanpakken (let op: Nederland heeft daartoe een verplichting) kán inderdaad grondwateroverlast de kop opsteken. Je spreekt over ‘totale onbeheersbaarheid van de grondwaterkwantiteit’. Dat snap ik niet. De infiltraties zijn juist uitermate gecontroleerd, ook kwantitatief. Overlast en droogte op de flanken ontstaan zeer snel door overvloedige regen of juist het gebrek daaraan. Overlast door infiltraties in de hoge delen – als het al optreedt - ontstaat echter niet ‘over night’, dat duurt jaren. Als - en voor zover - infiltraties de oorzaak zijn, dreigende overlast kunnen we perfect monitoren en heel effectief bestrijden door het sturen van de infiltraties of door zeer lokaal grondwater te onttrekken. Dat maakt ook nog eens prima bronnen beschikbaar. Het waterbedrijf zou water moeten winnen waar overlast dreigt, bij voorkeur niet daar waar verdroging het gevolg is.