secundair logo knw 1

Zoetwatersponzen | Foto ARK Rewilding

Op drooggevallen rivieroevers van de Rijn en de Waal zijn in augustus honderden zoetwatersponzen aangetroffen. De vondsten werden gedaan tijdens een periode waarin deze rivieren zeer lage waterstanden bereikten. ‘Dit is goed nieuws voor de waterkwaliteit, maar natuurherstel is kwetsbaar.’ 

Bij de aangetroffen sponzen ging het om de gewone, ook wel vertakte, zoetwaterspons. Ze werden gevonden bij de Millingerwaard, Bemmel en de Bisonbaai. “Sommige zaten nog vast aan kiezels en basaltblokken. Daarom weten we zeker dat deze soort niet uit Duitsland is aangespoeld, maar daar ter plekke leeft.” Dat zegt Bart Beekers, rivierecoloog bij ARK Rewilding.

Beekers noemt het goed nieuws dat de aanwezigheid van de sponzen is aangetoond. Sponzen zijn namelijk gevoelig voor vervuiling. “Het is heel positief dat ook in drukbevaren rivieren herstel dus mogelijk is. Het laat zien dat de waterkwaliteit is gestegen. Daar kunnen we alleen maar blij mee zijn.”

Zoetwatersponzen kunnen ongeveer 90 procent van zwevende deeltjes als algen, organisch afval en bacteriën uit het water filteren. “De aanwezigheid van de sponzen heeft dus ook weer een zichzelf versterkend effect. En vergeet niet, filteraars als sponzen vormen echt de basis van je ecosysteem.”

Daarom wil ARK Rewilding Nederland dat er ook in de toekomst voldoende leefruimte blijft. “De Rijn heeft haar laagwaterrecord deze zomer verbroken met 36 centimeter. Als rivieren deels droogvallen is dat heel slecht nieuws voor de populatie sponzen. Komende week zal de rivier trouwens nog lager staan. En het lijkt er sowieso op dat we vaker lage waterstanden gaan zien. Naast de droogte verkleinen ook de steeds dieper uitgesneden rivierbodems de beschikbare leefruimte voor zoetwatersponzen. Dat maakt natuurherstel in de rivier erg kwetsbaar.”

Beekers pleit daarom voor zogenoemde onderwaterreservaten en voor meer natuurlijke, meestromende nevengeulen. “De nevengeulen uit het oude Ruimte voor de Rivier-programma hebben nooit voldoende water gehad. Terwijl een geul die voldoende water krijgt en het hele jaar door met de hoofdstroom mee kan stromen voor veel soorten een belangrijke rol kan spelen voor de natuur. Gelukkig is de overheid nu bereid daar budgetten voor te reserveren. Maar de vondst van deze zomer toont aan dat de sponzen ook in de hoofdstroom een levensgebied hadden gevonden. We moeten dus niet alleen naar de nevengeulen kijken als het gaat om de natuur, maar ook naar de hoofdstroom van de rivier.”

Typ je reactie...
Je bent niet ingelogd
Of reageer als gast
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Laat je reactie achter en start de discussie...

(advertentie)

Laatste reacties op onze artikelen

We mogen dankbaar zijn dat we in Nederland leiding-/kraanwater hebben. Feit is wel dat het optimaal zuiveren van rivier- en grondwater, om er 118 liter kraan-/drinkwater per persoon per dag van te maken, steeds moeilijker wordt.  Als theeproever ontdekte ik, reeds in 1981, dat water 90-99,9% zuiverder kan zijn dan leidingwater; thee bereid met zuiver water is onvergelijkbaar helderder, geuriger, smakelijker dan dezelfde thee bereid met regulier leidingwater.  
Het thuis (na)zuiveren van leidingwater met omgekeerde osmose apparatuur, 'gewoon' te tappen uit een kraan op het aanrecht, doe ik inmiddels 45 jaar en ervaar dat iedere dag als een ZEGEN met 5 hoofdletters en... zeker iet alleen voor thee. Bij alle zorgen, waar terecht veel aandacht voor is, wil ik een lans breken voor dit goede nieuws, voor deze optimale vorm van waterzuivering, die, in mijn visie, in mijn vaste overtuiging, vroeger of later, stap voor stap, steeds breder ingevoerd zal gaan worden. Centrale zuivering  en thuis (na)zuiveren kan naast elkaar bestaan en vullen elkaar prima aan. Het zal een enorme cultuurverandering worden... en die gaan (helaas) langzaam.
@Marco AlHet meeste water is niet het water dat we zien. Het meeste water zit in de bodem
Jaarlijks 4000 kilo PFAS-medicijnen via de slikkers in het riool.

98% daarvan kan onmiddellijk verboden worden, patenten zijn er af.
Een hele boeiende studie die de meerwaarde van het meewegen van het effect op de toekomst in de besluiten van vandaag laat zien. Binnen Min. IenW, Deltacommissaris en RWS heb ik hiervoor de methodiek Toekomst aan Tafel ontwikkeld. Deze methodiek bevat instrumenten die binnen het beleidsontwikkeling de impact op de toekomst tastbaar en concreet maken (zoals ook hierboven uitgebreid is gedaan voor de klimaatdijk), om zo mee te wegen in het besluit. Als je hier meer over wilt weten, kom vooral op de lijn. 
Interessante ontwikkeling! Ik ben benieuwd of bij doelsturing ook het benedenstroomse gebied waarin mogelijk strengere doelen gelden meegenomen wordt?