secundair logo knw 1

Dijkgraaf Paul van Erkelens van Wetterskip Fryslan maakte vanmorgen vroeg al de uitslagen bekend. Foto Wetterskip/Humphrey Paap

Het heeft lang geduurd, maar aan het einde van de middag waren de voorlopige uitslagen van de waterschapsverkiezingen bijna allemaal bekend. Opvallend is vooral de flink hogere opkomst. ''Wij zijn zeer content’’, verklaart vicevoorzitter Hein Pieper van de Unie van Waterschappen.

De waterschappen moesten wachten tot de gemeenten de stembiljetten geteld hadden. Die begonnen met de provinciale verkiezingen, die eveneens gisteren werden gehouden. Bij een gemeente moest nog een hertelling plaatsvinden. 

De gemiddelde opkomst voor de waterschapsverkiezingen was 50,5 procent. Vier jaar geleden was dat 43,5 procent. ''Dat laat zien dat de thema’s die wij in de campagne naar voren hebben gebracht, zoals water, klimaat en energie, echt leven’’, meent Pieper. ''Klimaatverandering heeft veel impact op ons leven, dat heeft de droge zomer ook wel duidelijk gemaakt.’’

Volgens Pieper zijn deze thema’s door de media goed opgepakt. ''Er was een veel positievere klankkleur dan vier jaar geleden. Toen ging de discussie vaak over de vraag of de waterschappen niet opgeheven moeten worden. Dat heb ik nu helemaal niet meer gehoord. Juist de klimaatverandering heeft het belang van de waterschappen bewezen.’’

Regionale verschillen
In negen waterschappen is Water Natuurlijk de grootste partij geworden. Ook de Algemene Waterschapspartij, de andere landelijke niet-politieke partij, is gegroeid ten opzichte van 2015. Lokale partijen doen het beter dan vier jaar geleden: in vier waterschappen is een lokale partij de grootste geworden. Ook 50Plus is gegroeid. 

Van de landelijke politieke partijen scoorden de VVD en de PvdA goed, terwijl het CDA gemiddeld genomen iets achterblijft. ''Er zijn duidelijk regionale verschillen, dat is erg mooi’’, constateert Pieper, die tevens dijkgraaf is van Waterschap Rijn en IJssel. Ook ziet hij behoorlijk wat verschillen tussen de uitslagen van de provinciale verkiezingen en die van de waterschapsverkiezingen in een bepaalde regio.

In ‘zijn’ provincie Gelderland is bijvoorbeeld de VVD de grootste geworden, terwijl die bij het waterschap CDA en Water Natuurlijk boven zich moet dulden. ''Dat betekent dat er echt wel eigen keuzes zijn gemaakt.’’

Landelijke politiek
Toch zou dat volgens de dijkgraaf nog meer het geval zijn als de provinciale verkiezingen worden ontkoppeld van de Eerste Kamer. ''Nu kaapt de landelijke politiek de verkiezingen, dan zou het echt over Gelderland gaan. Daar kunnen als waterschappen waarschijnlijk ook van profiteren.’’

Dijkgraaf Paul van Erkelens van Wetterskip Fryslân maakte vanmorgen om kwart over acht als eerste de uitslag bekend. Die was weinig verrassend: de beide winnaars CDA en Water Natuurlijk haalden net als vier jaar geleden elk drie zetels. De PvdA kreeg er een zetel bij, Bedrijf Boer en Burger verloor er een, de overige vijf partijen bleven gelijk. De opkomst was met 56,2 procent relatief hoog. 

Daarna volgde Scheldestromen, met de meeste stemmen voor de Partij voor Zeeland (4 zetels). CDA en SGP behielden hun aantal van respectievelijk 4 en 3 zetels, de VVD moest er een inleveren en komt uit op 2 zetels. Ook hier was het opkomstpercentage met 54,6 procent bovengemiddeld.

De officiële uitslag van de waterschapsverkiezingen wordt maandag om 10.00 uur vastgesteld door het centraal stembureau. Dan worden ook de namen van de nieuwe leden van de algemene besturen van de waterschappen bekendgemaakt.

 

MEER INFORMATIE
Nieuwsbericht Unie van Waterschappen
Ingrid ter Woorst uit bestuur Unie van Waterschappen

 

Typ je reactie...
Je bent niet ingelogd
Of reageer als gast
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Laat je reactie achter en start de discussie...

(advertentie)

Laatste reacties op onze artikelen

Het is van belang om onderzoek te doen naar de waterkwaliteit o.a. PFAS-stoffen voordat ergens regenwater of oppervlaktewater via infiltratieputten naar grondwaterlichaam gebracht kan worden. Verslechtering van kwaliteit grondwater voorkomen, door zuivering van het infiltratiewater is veelal noodzakelijk.
Knap om in deze discussie de landbouwtransitie geheel buiten beschouwing te laten. In plaats van het natuurlijk vermogen van de bodem om water vast te houden te herstellen én de watervraag vanuit de land- en tuinbouw drastisch te verminderen, bijvoorbeeld door regeneratieve akkerbouw en voedselbossen, wordt er (weer) voornamelijk naar technologische oplossingen gekeken zoals water opslaan in de diepe ondergrond. Het enige positieve plan is het initiatief rondom het wegsijpelende water van de Brabantse wal. Maar ook dat is symptoombestrijding in plaats van het aanpakken van de oorzaak waardoor dat water wegsijpelt....Hopelijk is de nieuwe dijkgraaf wat meer een visionair als het gaat om structurele maatregelen om water en bodemsturend echt in de praktijk te brengen!
Na mijn mening een totaal verkeerd initiatief. Waarom niet het meetnet inzetten om  juist een overschrijding te voorkomen. Gewoon een kwestie van de normen lager in te stellen en snel ingrijpen als de voorwaarschuwing in gaat.
Duidelijk weer boeren! 
@Maria WitmerJe link is helaas al weer verlopen...
De vraag is of dat dan komt door alleen de waterkwaliteit of dat het komt omdat we, bijvoorbeeld, gewoon gruwelijk dicht bevolkt zijn en ik al heel wat weilanden en dergelijke omgezet heb zien worden in woningen.
Je hebt gelijk Herman, regenwater is zachter en zoeter dan sterk voorgezuiverd rivierwater, maar aangaande microverontreinigingen niet per sé schoner. Met RO kun je overigens ook de ionensamenstelling van infiltratiewater aanpassen en ook macro ionen wegnemen. Maar dat zou waanzin zijn. Infiltratiewater dat inzijgt in de centrale delen van de Veluwe neemt namelijk een diepe, zeer lange weg en duikt pas na duizenden (!) jaren weer op buiten de Veluwe. En dus NIET in beken en sprengen.
Mijn idee is overigens niet om te infiltreren in bestaande vennen - dat zou inderdaad de ecologie van die vennen veranderen – maar in aangelegde plassen (met een oppervlak minder dan 0,1 procent van de Veluwe). Die vallen droog, enkele dagen nadat infiltratie stopt. Infiltratieplassen hebben landschappelijk gezien wellicht wat waarde (als je saai naaldbos daarvoor kapt), aangaande natuur is die inderdaad beperkt.
Zeg 10 jaar geleden al waarschuwde ik dat we in 2027 in Nederland nooit de KRW doelen gaan halen. Ik betreur het ten zeerste dat ik gelijk ga krijgen. Ik voorspel nu dat we in 2030 met de mond vol tanden staan als Brussel ons vraagt wat onze plannen/maatregelen zijn om de Veluwe natuur en biodiversiteit te herstellen. Zonder fors ingrijpen in de waterbalans van het Veluwemassief gaan we verdroging echt niet bestrijden en zullen beken en sprengen niet structureel meer water voeren. Dat geef ik je op een briefje.