De glazen waterkering die in het Limburgse dorp Belfeld geplaatst zal worden, is sterk genoeg om een boomstam van 800 kilo te weerstaan. Dat is gebleken uit een test in de Deltagoot van Deltares. Het glas vervangt voor een deel de tijdelijke dijken die na de overstromingen van de Maas eind vorige eeuw zijn aangelegd.
Deze dijken zijn volgens Waterschap Limburg niet hoog en sterk genoeg om het dorp in de toekomst te beschermen. Belfeld is daarom het zesde dijkversterkingsproject dat wordt uitgevoerd binnen het Hoogwaterbeschermingsprogramma (HWBP) Limburg.
Afgelopen december zijn de voorbereidende werkzaamheden begonnen, op 13 maart werd het startschot startschot gegeven voor de daadwerkelijke dijkversterking Belfeld, die volgend voorjaar gereed moet zijn.
De huidige dijken in Belfeld bestaan uit twee groene keringen afgewisseld met een keermuur met coupure (doorgang) en een deel met demontabele wanden. Het komend jaar wordt de dijk aan de zuidkant van Belfeld vervangen door een korte aansluiting naar de hoge grond.
De demontabele wanden worden deels vervangen door een keermuur met glazen kering bij de woningen, zodat de bewoners hun uitzicht op de Maas behouden, en een deur bij de coupure.
Alternatief
Een glazen waterkering is voor Waterschap Limburg al langer een goed alternatief voor demontabele keringen, die bij hoog water in korte tijd moeten worden opgebouwd. In Neer werd in 2020 de eerste glazen kering van Nederland geplaatst. Ook in Arcen moest er een komen, maar de bewoners gaven de voorkeur aan een duurdere zelfsluitende kering en betaalden daar zelf ook aan mee.
De glazen kering voor Benfeld is in opdracht van het waterschap ontwikkeld door aannemerscombinatie MaaSamen, een samenwerking tussen de bedrijven Van den Biggelaar, Boskalis en Wetering. Hij is in totaal 57 meter lang, verdeeld over drie secties, en 1,32 m hoog.
Evenals die in Neer, die ontworpen is door de combinatie Van den Herik/Strukton, moest deze kering getest worden in de Deltagoot. Omdat al duidelijk was geworden dat golven niet de grootste belasting vormen, is in de nieuwe test vooral gefocust op drijvende objecten, zoals takken en boomstammen, zegt onderzoeker Nova Huppes van Deltares.
Innovatieve opbouw
Om de impact daarvan na te bootsen, is een boomstam van 800 kilo met een snelheid van 3 meter per seconde tegen het glas geslagen. Toen dat geen effect had, is het glas handmatig laag voor laag stukgemaakt, waarna steeds opnieuw met de boomstam tegen het glas werd gestoten.
Zelfs toen bleef de waterkerende functie behouden dankzij de innovatieve opbouw van zes glaslagen met folie in een stalen kozijn, constateert Deltares. "Op grond van de resultaten van de proeven kan geconcludeerd worden dat het glas en de kozijnen voldoende sterk zijn om de geëiste belasting te weerstaan."