secundair logo knw 1

Foto Aa en Maas

Na een periode van voorbereidingen is aannemer Boskalis met het plaatsen van de eerste damwanden begonnen aan de uitvoering van het project Meanderende Maas. De dijk wordt tussen Ravenstein tot Lith over een lengte van 26,6 kilometer versterkt omdat er problemen zijn met de hoogte, de stabiliteit en piping.

In Dieden werden de eerste damwanden de grond ingedrukt. De stuurgroep Meanderende Maas was daar in gezelschap van enkele bewoners bij aanwezig. In Megen wordt naast het projectkantoor een informatiecentrum gebouwd, dat in maart officieel wordt geopend.

Naast dijkversterking wordt onder de noemer van de Meanderende Maas gewerkt aan rivierverruiming en gebiedsontwikkeling in het gebied aan de Brabantse en Gelderse kant van de Maas. Inzet is 500 hectare aan natuur te ontwikkelen, verbetering van de waterkwaliteit en versterking van de (vrijetijds)economie.

De dijk tussen Ravenstein en Lith geldt binnen het Hoogwaterbeschermingsprogramma (HWBP) als een van de meest urgente dijktracés om aan te pakken. Hiermee worden 270.000 bewoners en bedrijven – onder meer in Oss en Den Bosch – beter beschermd tegen hoogwater. De dijk aan Gelderse zijde is veilig en daarom geen onderdeel van het project.

Juli vorig jaar werd de bestuurlijke overeenkomst getekend voor project. Er doen tien organisaties mee: Waterschap Aa en Maas (trekker), ministerie van Infrastructuur en Waterstaat, Rijkswaterstaat, provincie Noord-Brabant, provincie Gelderland, gemeente Oss, gemeente West Maas en Waal, gemeente Wijchen, waterschap Rivierenland en Natuurmonumenten. Het project is begroot op 430 miljoen euro.

Het projectgebied ligt in een dijkenlandschap met grote buitendijkse ruimten (de oude meanders van de Maas). Het gebied is rijk aan cultuurhistorie, met de vestingstadjes Ravenstein en Megen en de kronkeldijk met de karakteristieke bomen bij Demen en Dieden.

De werkzaamheden aan dijk zijn naar verwachting in 2028 gereed. Twee jaar later, in 2030, moeten de overige werkzaamheden van het project Meanderende Maas in de uiterwaarden afgerond zijn.

Typ je reactie...
Je bent niet ingelogd
Of reageer als gast
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Laat je reactie achter en start de discussie...

(advertentie)

Laatste reacties op onze artikelen

Is er ook gedacht aan de mogelijkheid deze zout/zoet oppositie deels te gebruiken voor energiewinning? Immers zoet en zout water hebben een verschil in osmotische druk, waardoor het mogelijk is die op te vangen en volkomen uitstootvrije energie te leveren. Dit noemen we Blue Energy. Inmiddels is er een proefcentrale op de Afsluitdijk. Laat het niet bij proeven blijven!
Ik begrijp de zorgen van het waterschap. Maar hebben ze dan zelf geen middelen in handen om het landgebruik te sturen, of beperkingen op te leggen aan nieuwe teelten die de waterkwaliteit negatief beïnvloeden? Ze zijn toch niet onmachtig? De "Factsheet aanpassen grondgebruik voor KRW" (FLO Legal, 2023) geeft aan dat waterschappen wel degelijk instrumentarium ter beschikking hebben bezitten om het landgebruik te kunnen sturen. Waar het helaas aan ontbreekt is bestuurlijk lef om dit instrumentarium in te zetten.
Zeer interessant!
Veel succes met de verdere onderzoeken.
Geachte mevr. Sien Kok,
alles is onlosmakelijk atomair verbonden binnen relativiteit van tijd/ruimte en eenheid geest stof, telen zonder chemie, inschakelen industrie en prive personen telt allemaal, maar denk ook even aan satellieten met hun negatieve effect op klimaat, 24/7. U geeft oude wetmatigheden een nieuw jasje. Succes, Jan Kalverdijk
Interessant. Hoe staat het met de PFAS-hoeveelheden die bij Chemelot in de Maas worden geloosd, wordt hier wel op gehandhaafd?