Op de hoge gronden in Oost-Nederland, zoals de Sallandse Heuvelrug en het Drents Plateau zijn de grondwaterstanden erg laag voor de tijd van het jaar. Dat zegt waterschap Drents Overijsselse Delta. Ook andere waterschappen in het oosten melden problemen.
In het overgrote deel van het werkgebied van WDOD bevinden de grondwaterstanden zich aan de onderkant van de zogeheten bandbreedte. Vooral de (veelal kleine) gebieden zonder wateraanvoer vallen droog of zijn drooggevallen.
De afgelopen periode (24 juni- 2 juli) is er in het werkgebied van het waterschap vrijwel geen neerslag gevallen. Daardoor en door het warme weer ziet WDODelta de grondwaterstanden in een groter gebied verder zakken. In reactie daarop probeert het waterschap met gericht peilbeheer het water zo goed mogelijk te verdelen. “De aanvoergemalen werken gemiddeld tussen de 40 en 80 procent qua aanvoercapaciteit.”
Bron KNMI | Klik op afbeelding voor vergroting
Neerslagtekort
Het landelijk gemiddelde neerslagtekort bedraagt momenteel 119 mm. Dit is aanmerkelijk minder dan in dezelfde periode vorig jaar (160 mm), maar het tekort is wel 25 mm hoger dan in een gemiddeld jaar, stelt WDODelta. Binnen het werkgebied van het waterschap zijn lokale verschillen zichtbaar. “In het noordoosten van Drenthe is het tekort hoger dan in het zuidwesten rondom Deventer.”
Ondanks het neerslagtekort is er wel voldoende aanvoer en buffer mogelijk vanuit het hoofdsysteem om het water verder het werkgebied in te brengen, schrijft het waterschap. Het verwacht dat de watervraag ook in de komende week verder toeneemt en voert daarom extra water aan om aan deze vraag te kunnen voldoen.
In de poldergebieden en de zone langs de IJssel liggen de grondwaterstanden rond het gemiddelde voor deze periode, aldus het waterschap.
Het waarschuwt ervoor dat door de lange periode van warm weer de watertemperatuur in sloten en vijvers stijgt, met als gevolg dat het zuurstofgehalte in het water zakt wat een verhoogde kans biedt op de groei van blauwalgen.
VechtstromenBron KNMI | Klik op afbeelding voor vergroting Ook op andere plekken in het oosten zorgt de droogte voor problemen. Waterschap Vechtstromen heeft per direct een onttrekkingsverbod ingesteld voor oppervlaktewater uit vijvers in de bebouwde kom. De kwaliteit van het water in vijvers staat onder druk, vooral in stedelijk gebied, aldus het waterschap, dat vaststelt dat er met grote tankauto’s water uit vijvers wordt gehaald.
Met name in het zuiden van het werkgebied van het waterschap geldt op grond van de Beregeningsregeling op diverse plekken een onttrekkingsverbod uit oppervlaktewater. Om toch aan water te komen wordt dan water uit vijvers gehaald.
Hunze en Aa’s
Waterschap Hunze en Aa’s verbiedt in het westelijke deel van het werkgebied onttrekken van water uit sloten waar geen water kan worden aangevoerd. Het verbod wordt ingesteld om te voorkomen dat planten en dieren in de sloten sterven, aldus het waterschap.
We willen een techniek ontwikkelen om de bodem omhoog te laten groeien met 1m p/jaar. We hadden al zitten denken aan dit systeem, maar ik zou graag eens willen praten over jullie ervaring of samenwerking .
Als we verdroging aanpakken (let op: Nederland heeft daartoe een verplichting) kán inderdaad grondwateroverlast de kop opsteken. Je spreekt over ‘totale onbeheersbaarheid van de grondwaterkwantiteit’. Dat snap ik niet. De infiltraties zijn juist uitermate gecontroleerd, ook kwantitatief. Overlast en droogte op de flanken ontstaan zeer snel door overvloedige regen of juist het gebrek daaraan. Overlast door infiltraties in de hoge delen – als het al optreedt - ontstaat echter niet ‘over night’, dat duurt jaren. Als - en voor zover - infiltraties de oorzaak zijn, dreigende overlast kunnen we perfect monitoren en heel effectief bestrijden door het sturen van de infiltraties of door zeer lokaal grondwater te onttrekken. Dat maakt ook nog eens prima bronnen beschikbaar. Het waterbedrijf zou water moeten winnen waar overlast dreigt, bij voorkeur niet daar waar verdroging het gevolg is.