Waterschap Vechtstromen heeft een criterium ingesteld voor een eventueel grondwateronttrekkingsverbod rond kwetsbare natuurgebieden. Dat moet agrariërs duidelijkheid verschaffen.
Bij een neerslagtekort van meer dan 250 millimeter mag er niet meer met grondwater worden beregend in deze specifieke natuurgebieden en in een zone van 200 meter daaromheen, zo heeft het dagelijks bestuur van Vechtstromen deze week besloten. Het gaat om circa 3 procent van het totale beheergebied.
''Die 250 millimeter is niet knetterhard’’, verklaart woordvoerder Arjan Heugens van het waterschap. ''We kijken ook of er bijvoorbeeld nog neerslag verwacht wordt. En hoe de toestand van het watersysteem is.’’
Voor het gebied ten noorden van de Vecht wordt het neerslagtekort berekend op basis van KNMI-station Hoogeveen, voor het gebied ten zuiden van de Vecht gebeurt dat op basis van KNMI-station Twenthe.
Signalen
Op dit moment mag nog overal in het gebied van Vechtstromen met grondwater beregend worden. Het criterium is opgesteld naar aanleiding van gesprekken met agrariërs over de droogte van vorig jaar, toen wel een onttrekkingsverbod gold. Dat moest natuurschade beperken en de hersteltijd van de grondwatervoorraad verkorten.
''Wij kregen signalen dat ondernemers zich overvallen voelden’’, vertelt Heugens. ''Met deze maatregel willen we hen duidelijkheid bieden. Zo kunnen ze een beetje anticiperen.’’
Het waterschap publiceert de actuele tekorten op de website en heeft daarnaast regelmatig overleg met de boeren die het betreft. Ook wordt met hen gesproken over het verplaatsen van hun putten. Het criterium geldt vooralsnog alleen dit jaar. Voor zover Heugens weet, is Vechtstromen het eerste waterschap dat zo’n maatregel invoert.
Voor het beregenen met oppervlaktewater geldt in het gebied van Vechtstromen de standaardregeling: dat mag niet langer wanneer er geen water meer over de eerstvolgende stuw gaat.
Verbod weer opgeheven
Waterschap Brabantse Delta, dat begin juni als eerste een verbod uitvaardigde voor het onttrekken van oppervlaktewater in drie gebieden, heeft dit eind vorige week weer opgeheven. Hoewel het nog steeds droog is, heeft de regen in de afgelopen periode volgens het waterschap voor voldoende afvoer via de waterlopen in die gebieden gezorgd.
Waterschap Vallei en Veluwe, dat op 5 juni volgde met een onttrekkingsverbod voor vrijwel het gehele gebied, houdt dit voorlopig wel in stand. De grondwaterstanden zijn hier ‘laag tot zeer laag’.
Waterschap Drents Overijsselse Delta meldt dat de grondwaterstanden in een groot deel van zijn gebied normaal zijn voor deze tijd van het jaar. Vanwege het warme weer houdt WDODelta rekening met een toenemende watervraag, maar momenteel kan er nog voldoende water worden aangevoerd en verspreid.
MEER INFORMATIE
Nieuwsbericht Vechtstromen
Nieuwsbericht Brabantse Delta
Nieuwsbericht Vallei en Veluwe
Nieuwsbericht WDODelta
Nog twee waterschappen verbieden onttrekking oppervlaktewater
Brabantse Delta stelt eerste verboden in voor onttrekken oppervlaktewater
We willen een techniek ontwikkelen om de bodem omhoog te laten groeien met 1m p/jaar. We hadden al zitten denken aan dit systeem, maar ik zou graag eens willen praten over jullie ervaring of samenwerking .
Als we verdroging aanpakken (let op: Nederland heeft daartoe een verplichting) kán inderdaad grondwateroverlast de kop opsteken. Je spreekt over ‘totale onbeheersbaarheid van de grondwaterkwantiteit’. Dat snap ik niet. De infiltraties zijn juist uitermate gecontroleerd, ook kwantitatief. Overlast en droogte op de flanken ontstaan zeer snel door overvloedige regen of juist het gebrek daaraan. Overlast door infiltraties in de hoge delen – als het al optreedt - ontstaat echter niet ‘over night’, dat duurt jaren. Als - en voor zover - infiltraties de oorzaak zijn, dreigende overlast kunnen we perfect monitoren en heel effectief bestrijden door het sturen van de infiltraties of door zeer lokaal grondwater te onttrekken. Dat maakt ook nog eens prima bronnen beschikbaar. Het waterbedrijf zou water moeten winnen waar overlast dreigt, bij voorkeur niet daar waar verdroging het gevolg is.